کلیات گیاه شناسی زردچوبه
زردچوبه گیاهی است از خانواده زنجبیل به ارتفاع حدود یک متر و نیم که دارای ساقه متورمی است. گلهای زردچوبه به صورت سنبله و به رنگ سبز مایل به زرد می‌باشد. زردچوبه در هندوستان و چین و نقاط حاره زمین می‌روید. از کنار برگهای غلاف در قاعده ساقه ، شاخه‌های کوچک و استوانه‌ای شکل ضخیمی خارج می‌شود که به صورت مورب در زمین فرو رفته و هر یک ایجاد ریشه می‌کنند و مرتبا پایه‌های جدیدی بوجود می‌آورند. 


zardchoobe
قسمت مورد استفاده این گیاه ، ساقه زیرزمینی آن است که پس از خارج کردن از زمین تمیز کرده و ریشه‌های آنرا جدا می‌کنند و در آب جوش قرار می‌دهند و پس از تمیز کردن به مدت چند روز آنرا خشک می‌کنند. زردچوبه رنگ زرد یا خاکستری مایل به قهوه‌ای دارد بوی آن معطر و طعم آن تلخ است.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  20 Nov 2010ساعت 2:1  توسط سید احمد حسینی | 
آیا می دانید چای دارای فواید بسیاری می باشد ، ولی اگر در این ساعت میل کنید تاثیر آن چند برابر می شود و …

 عکس   ساعت مناسب مصرف چای سبز برای لاغری

 

چای  را ۲ ساعت قبل یا بعد از غذا بنوشید.
نتایج برخی بررسی‌ها نشان داده است چای در صورتی که به همراه غذا مصرف شود، می‌تواند جذب چربی را کم کند و موجب لاغری شود…
از سوی دیگر، توصیه می‌شود نوشیدن چای حداقل به ۲ ساعت بعد از صرف غذا موکول شود تا به این ترتیب در جذب آهن موجود در غذا خللی وارد نشود.

موضوعی که باید در این خصوص در نظر گرفت، تاثیر چای بر کاهش جذب آهن است. خیلی‌ها تصور می‌کنند که تنها چای سبزاست که موجب کاهش جذب آهن می‌شود و خوردن‌اش را باید حداقل ۱ ساعت بعد از غذا به تأخیر انداخت؛

در صورتی که از این نظر، تفاوتی بین چای سبز و سیاه نیست؛ زیرا پلی‌فنول‌های موجود در هر ۲ نوع آنها مانع جذب این ماده معدنی ارزشمند می‌شوند. در ضمن، بیان موضوعی مانند تاثیر چای بر کاهش جذب چربی و کاهش وزن نیز چندان علمی نیست و باید مقدار، زمان مصرف، غلظت چای و حتی نوع غذای مصرفی با آن روشن شود.

تاثیر چای و تداخل آن بر جذب آهن در رژیم‌های غذایی با منبع گوشت از نظر جذب این ماده مغذی مشکلی ایجاد نمی‌کند ولی در منابع غذایی غیرگوشتی موجب بروز تداخل می‌شود.
به‌طور کلی، آهن در مواد غذایی به دو شکل منابع هِم که در انواع گوشت‌ها یافت می‌شود و منابع غیرهِم که در تمامی مواد غذایی گیاهی است به چشم می‌خورد. بررسی‌ها نشان داده‌اند که ترکیبات موجود در چای می‌توانند با آهن غیر هِم ترکیب شده و جذب این نوع از آهن را پایین آورند.

بنابراین توصیه می‌شود چای (چه سبز، چه سیاه) همراه غذاهای غیرگوشتی مصرف نشود؛ زیرا سبب بروز تداخل و کاهش جذب آهن می‌شود.

بهترین زمان برای مصرف چای یکی‌دو ساعت قبل یا بعد از غذاست؛ زیرا غذا تا بخواهد به مرحله هضم برسد، باید یک سری مراحل را در دستگاه گوارش طی کند؛ به‌ویژه اگر غذای مصرفی چرب باشد، هضم غذا ۲ تا ۴ ساعت طول خواهد کشید و تا زمانی که به مرحله هضم برسد می‌توان چای را مصرف کرد اما در هر حال مصرف چای با غذا چون روی هضم آن تاثیر می‌گذارد، درست نبوده و عادت غذایی مناسبی تلقی نمی‌شود.

از سوی دیگر، صرفاً نوشیدن چای با هدف کاهش وزن نیز اقدامی منطقی به حساب نمی‌آید. اینکه افراد فقط با مصرف یک ماده غذایی خاص به لاغری دست پیدا کنند، نه توصیه می‌شود و نه علمی است؛ زیرا کاهش کالری دریافتی در مقایسه با کالری مصرفی است که می‌تواند بیشترین نتیجه یا همان کاهش وزن مورد انتظار را به همراه آورد.
منبع :

salamat.ir

+ نوشته شده در  20 Nov 2010ساعت 1:48  توسط سید احمد حسینی | 
 

میتوانید باور کنید؟

شاید نوشیدن یک لیوان آب سرد بعد از غذا، بسیار لذت بخش است

اما آب سرد مواد روغنی که در آن لحظه مصرف کرده اید را سفت میکند

روند هضم غذا را کند میکند.

زمانی که این رسوبها با اسید واکنش نشان میدهند و شکسته میشوند

و سریعتر از غذاهای جامد، توسط روده جذب میشوند.بسیار سریع این امر موجب چاقی و سپس سرطان میشود.

بهتر این است که بعد از غذا، سوپ گرم و یا آب ولرم مصرف کنید.

  ( همشهری آنلاین)

+ نوشته شده در  19 Nov 2010ساعت 0:11  توسط سید احمد حسینی | 
همه ما فکر میکنیم که خوردن میوه یعنی خرید میوه، پوست کندنش و فقط گذاشتنش توی دهان٫به این سادگی که فکر میکنید نیست٫بسیار مهم است که بدانیم چگونه و چه وقت باید میوه بخوریم .

راه صحیح خوردن میوه ها چیست؟

عکس سبد پر از میوه جاتfruit

این است که میوه ها را بعد از مصرف غذا نخورید.میوه ها باید زمانی خورده شوند که معده خالی است .اگر میوه ها را به آن صورت بخورید، نقش مهمی در مسموم کردن سیستم بدنتان خواهند داشت٬بدنتان را با مقدار زیادی انرژی تامین میکنند .که این انرژی به جای مفید بودن باعث از دست دادن وزن و کاهش قدرت برای انجام دیگر فعالیتهای زندگی میشود.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  18 Nov 2010ساعت 23:50  توسط سید احمد حسینی | 

+ نوشته شده در  17 Nov 2010ساعت 22:7  توسط سید احمد حسینی | 

1 . حضرت یوسف در چند سالگی خواب دید که ستارگان و خورشید و ماه او را سجده می کنند؟

جواب: حضرت یوسف هفت سال داشت که در خواب دید ستارگان و خورشید و ماه او را سجده می کنند.

2. حضرت یوسف در خواب دید که چند ستاره او را سجده می کنند؟

جواب: حضرت یوسف در خواب دید که یازده ستاره او را سجده می کنند.

3.  نام ستارگانی که در خواب بر حضرت یوسف سجده کردند چه بود؟

جواب: پیامبر (ص) فرمود: جربان، طارق، ذیال، ذوالکتفان، قابس، وثاب، عمودان، فیلق، مصبح، ضروح، ذوالقرع، خورشید و ماه بودند که آنها را در افق آسمان دید که بر او سجده می کنند.

4.  حضرت یوسف در هنگام به چاه انداخته شدن چند سال داشت؟

جواب: او هفت سال داشت که برادران او را به چاه انداختند.

5.  برادران حضرت یوسف را به چند درهم به غلامی فروختند؟

جواب: بعد از آنکه کاروان حضرت یوسف (ع) را از چاه نجات داد برادران او را به بیست درهم فروختند.

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  16 Nov 2010ساعت 15:48  توسط سید احمد حسینی | 

کارلوس اسلیم ، با ثروت ۵۴۰۰۰ میلیارد تومانی خود ثروت‌مندترین مرد جهان در سال ۲۰۱۰ لقب گرفت کسی که بیل گیتس را به سادگی در ثروت کنار زد. 
اما به راستی کارلوس اسلیم کیست ؟ 

کارلوس اسلیم 

۱ – او لقب “ثروتمندترین مرد جهان” را برای اولین بار در کشورهای در حال توسعه متعلق به خود کرد. 

از صاحب ۲۲۰ شرکت از مخابرات گرفته تا راه‌آهن از بانک گرفته تا رستوارن انتظار غیر از این نمی‌رود. 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  16 Nov 2010ساعت 15:33  توسط سید احمد حسینی | 
هتل مناسب برای سفرهای ماجراجویانه با هتلی که برای سفرهای کاری و ماموریتی یا سفرهای خانوادگی و… در نظر می‌گیرید، فرق می‌کنن.

 

 

 

 

 

 

 ادامه مطلب
+ نوشته شده در  16 Nov 2010ساعت 15:13  توسط سید احمد حسینی | 

 

 

برای شروع بحث لازم است كه انواع لكه های رنگی كه در روی دندان ممكن است مشاهده كنیم را نام ببریم:

1- یكسری از تغییر رنگ‌ها بر روی دندان در واقع پوسیدگی هایی هستند كه معمولاً به صورت سیاه رنگ مشاهده می شود و در حالت‌های پیشرفته به صورت حفره در می آیند و در نهایت به پیشرفت پوسیدگی دندان درد شروع می شود.

یك راه تشخیص قطعی این تغییر رنگ‌ها این است كه در پوسیدگی های پیشرفته در دندان حفره ایجاد می شود. برخلاف جرم كه معمولاً بر روی دندان می نشیند و حجم اضافی را اشغال می كند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  16 Nov 2010ساعت 15:4  توسط سید احمد حسینی | 

بسم الله الرحمن الرحيم
الحمد لله رب العالمين والصلاة والسلام على نبينا محمد وعلى آله وصحبه أجمعين أما بعد:

يكى از بزرگترين اركان اسلام و از بهترين قربات و طاعات نزد خداوند حج و زيارت خانه اوست كه اداى آن بر وجه صحيح و بدون معصيت باعث مى‏شود حاجى به بهشت وارد شود.
خداوند مى‏فرمايد: ولله على الناس حج البيت من استطاع إليه سبيلاً. [آل عمران 97]. [خداوند حج خانه خود را بر تمام مردم واجب كرده، براى كسانيكه استطاعت آنرا داشته باشند].
استطاعت شامل استطاعت مالى و بدنى و ايمنى راه رسيدن به مشاعر مقدسه ميباشد.

+ نوشته شده در  15 Nov 2010ساعت 16:35  توسط سید احمد حسینی | 

 

 دو عدد بامیه متوسط را شسته و انتهای آنها را جدا کنید .
سپس از وسط آن دو قطعه باریک مطابق شکل ببرید .

دو قطعه بریده شده را درون یک لیوان آب بیندازید .

روی لیوان را با درپوشی بپوشانید و در دمای طبیعی اطاق در طول شب نگهدارید .

صبح زود پیش از صرف صبحانه دو قطعه بامیه را از لیوان خارج کرده و آب درون لیوان را نوش جان کنید .

این کار را بصورت روزانه انجام دهید .

پس از دوهفته شاهد کاهش چشمگیر و ملموس قند خونتان خواهید بود.

 

+ نوشته شده در  14 Nov 2010ساعت 23:19  توسط سید احمد حسینی | 

آیۀ 90 سورۀ مائده:یا ایّه الذین امنو انما الخمر والمیسر و الانصاب الازلام رجس ٌ من عمل الّشیطان فاجتنبوه لعلکم تفلحون.

 

مضرات مشروبات الکلی

مضرات پزشکی:

بعضی از مردم در هنگام بروز استرس، برای کسب آرامش و یا فرار از مشکل، اقدام به مصرف الکل میکنند. وقتی برای مقابله با استرس، الکل مصرف شود، به مرور زمان منجر به زیاده روی در مصرف و اعتیاد میگردد. امروزه حدود صد میلیون آمریکایی، مقدار کمی از کالری مورد نیاز خود را با نوشیدن مشروبات الکلی تأمین میکنند. چون الکل ایجاد کالری میکند، اما نمیتواند ویتامینها و مواد معدنی مورد نیاز بدن را تأمین نماید علاوه بر اینکه مشروبات الکلی عقل انسان را به مرور زمان رو به کهولت میبرد و به این دلیل یک غذای ضد غذا نامیده میشود. به علاوه با مصرف الکل، مصرف غذاهای کالری زا کاهش یافته، بدن از چندین ماده مغذی خالی شده ونیاز اضافی به سائر مواد مغذی پدید می آید.
برخلاف سائر مواد مغذی انرزی زا (پروتئین، قند و چربی) الکل فقط به عنوان یک ماده سوختنی توسط سلولهای کبدی بکار میرود. به طور طبیعی کبد چربیها را میسوزاند. وقتی الکل مصرف میشود چربیها نمیسوزند بلکه در کبد ذخیره شده و یا وارد خون میگردد. در تیجه چربیهای بالقوه زیان آور در دستگاه گردش خون افزایش می یابد یا احتمال آسیب کبدی وجود دارد. مصرف الکل میتواند موجب بالا رفتن فشار خون، وارد شدن آسیب به عضلات قلب و سیروز و هپاتیت کبدی گردد. الکل میتواند خطر ابتلا به سرطان دهان، حلق و مری را افزایش داده و باعث آسیب زدن به دیواره معده و روده گردد. آسیب وارده به معده و روده میتواند در نهایت موجب تضعیف جذب قدرت مواد مغذی توسط بدن شود.
اگر به دلیل کالری زایی الکل مصرف غذا کاهش یابد، سوء تغذیه نتیجه خواهد شد. مصرف الکل نوعی سرحالی و نشاط در فرد ایجاد میکند که اشتها و میل به غذا را در فرد کاهش میدهد.
با تداوم مصرف الکل سلولها کبد دیگر قادر به استفاده از ویتامین D نیستند در حالی که این ویتامین برای سلامتی استخوانها، دندانها و برای تولید چندین هورمون ضروری میباشد. لذا مصرف لکل بر فرآیندهای داخلی بدن تأثیر سوء میگذارد.
مصرف الکل بر بینایی تآثیر میگذارد. سلولهای چشم به طور طبیعی برای حفظ بینایی نیاز به ویتامین A دارند. با نوشیدن الکل این ویتامین برای تبدیل الکل به انرژی مصرف میشود و در اثر کمبود آن، هنگام شب، دید چشم دچار اختلال شده و تار میگردد.
یکی از عوارض تجزیه الکل در بدن تخریب ویتامین B6 میباشد. در نتیجه این تخریب فرد ممکن است دچار کم خونی، خستگی، تمرکز ضعیف، سستی و بیحالی گردد.
الکل یک ماده ادرار آور است و میتواند سبب کم آبی سلولهای بدن شود. با دفع ادرار، همراه با آب، ویتامینها و مواد معدنی از جمله ویتامینهای B، C، منیزیم، کلسیم، روی و پتاسیم از بدن خارج میشوند. با مختل شدن عمل جذب اسید فولیک، به علت مداخله الکل در سوخت و ساز ویتامینها، از دریافت این ویتامین توسط بافتهای بدن جلوگیری میشود. کمبود اید فولیک میتواند موجب کم خونی، سستی و بیحالی و ضعف جسمی و روحی گردد.

+ نوشته شده در  14 Nov 2010ساعت 22:13  توسط سید احمد حسینی | 

Old_Ships_05


تنها بازمانده یک کشتی شکسته به جزیره کوچک خالی از سکنه افتاد.
او با دلی لرزان دعا کرد که خدا نجاتش دهد و اگر چه روزها افق را به دنبال یاری رسانی از نظر می گذارند، اما کسی نمی آمد.
سرانجام خسته و از پا افتاده موفق شد از تخته پاره ها کلبه ای بسازد تا خود را از عوامل زیان بار محافظت کند و داراییهای اندکش را در آن نگه دارد.
اما روزی که برای جستجوی غذا بیرون رفته بود، به هنگام برگشتن دید که کلبه اش در حال سوختن است و دودی از آن به آسمان می رود. متاسفانه بدترین اتفاق ممکن افتاده و همه جیز از دست رفته بود.
از شدت خشم و اندوه درجا خشک اش زد............ فریاد زد: '' خدایا چطور راضی شدی با من چنین کاری کنی؟''
صبح روز بعد با صدای بوق کشتی ای که به ساحل نزدیک می شد از خواب پرید. کشتی ای آمده بود تا نجاتش دهد.
مرد خسته، از نجات دهندگانش پرسید: شما از کجا فهمیدید که من اینجا هستم؟
آنها جواب دادند: ما متوجه علائمی که با دود می دادی شدیم.
وقتی که اوضاع خراب می شود، ناامید شدن آسان است. ولی ما نباید دلمان را ببازیم..........
چون حتی در میان درد و رنج دست خدا در کار زندگی مان است.
پس به یاد داشته باش ، در زندگی اگر کلبه ات سوخت و خاکستر شد، ممکن است دودهای برخاسته از آن علائمی باشد که عظمت و بزرگی خداوند را به کمک می خواند.

+ نوشته شده در  14 Nov 2010ساعت 18:0  توسط سید احمد حسینی | 

 

استغفار، یعنى طلب مغفرت و آمرزش الهى براى گناهان. این استغفار اگر درست انجام گیرد، باب برکات الهى را به روى انسان باز مى کند. همه آنچه که یک فرد بشر و یک جامعه انسانى از الطاف الهى احتیاج دارد - تفضلات الهى، رحمت الهى، نورانیت الهى، هدایت الهى، توفیق از سوى پروردگار، کمک در کارها، پیروزی در میدانهاى گوناگون - به وسیله گناهانى که ما انجام مى دهیم، راهش بسته مى شود. گناه، میان ما و رحمت و تفضلات الهى، حجاب مى شود. استغفار، این حجاب را برمى دارد و راه رحمت و تفضل خدا به سوى ما باز مى شود. این، فایده استغفار است. بنابراین شما چند جا در آیات قرآن ملاحظه مى کنید که براى استغفار، فواید دنیوى و گاهى فواید اخروى، مترتب دانسته شده است.

آرامش خاطر

تندرستی و سلامت از آفات و امراض

دور كردن حوادث و واقعات مرگبار

باران  زیاد و نافع ، نسل پاک و مطهری ، و اولاد صالح، و مال حلال، و رزق فراوان

 

+ نوشته شده در  12 Nov 2010ساعت 0:57  توسط سید احمد حسینی | 

خرما بهترین میوه دارویی که در جنوب نیز فراوان یافت می شود.

تابستان در جنوب و بهترین میوه آن که در قران نیز به آن و خواصش اشاره شده است.

رطب و زایمان

« و تنه نخل را تکان بده، رطب تازه را بر تو خواهد ريخت. بخور و بياشام و به آرامش و شادابي برس...».

آيه خطاب به مريم مادر عيسي مسیح است که هنگام ولادت حضرت عيسي از مردم فاصله ميگيرد و بجای دوری از شهر می رود تا وضع حمل کند و اندوهگين بوده است. خداوند خطاب به وی می گويد رطب تازه بخورد و توان و آرامش پيدا کند و شادمان بشود. رطب ثمر درخت خرما پيش از خرما شدن است. و آنچه در تصوير می بينيم مرحله نيمه رطب بودن آنست، و تقريباً 400 نوع درخت خرما وجود دارد که ثمرهای آنها اندازه ها و رنگها و مزه های گوناگون دارد.

در اين آيات چند نکته علمی وجود دارد:

 1ــ آرامش و شادماني در رطب. رُطـَب يکي از مراحل ثمر نخل است (قبل از خرما شدن آن). اين غذا از ميزان  بالائي از  مواد کربوهيدرات برخوردار است و مواد قندي آن به 75 درصد مي رسد. بدن با استفاده از آن انرژي و گرماي بالائي را توليد مي کند. رطب ميزان بالائي از پروتئينها، ويتامينها و املاح معدني گوناگوني مانند کلسيوم و سديم دارد که بدن به آنها احتياج دارد. و بدن را گرم و شاداب مي کند. و چنانکه ميدانيم وضعيت روحي زن هنگام زايش تأثير زيادي روي راحتي يا سختي زائيدن دارد. بميزاني که راحت باشد و مشکلاتي نداشته باشد، عمل زايش را راحتر انجام ميدهد. و هر چه گرفتاري و ناراحتي هاي روحي و گرفتاري داشته باشد عمل زائيدن براي وي سختر ميشود.

 ۲ـــ رطب احشاء درون روده ها را نرم و تميز ميکند. 

 ۳ـــ نوشیدن پس از خوردن: رطب و هر شيريني ديگري براي اينکه بتواند خوب و سريع حل و جذب بشود، انسان بايد پشت سر آن آب بخورد.

 ۴ـــ رطب از جمله مواد غدائي است که خيلي سريع هضم و حل و جذب ميشود. رطب از دهان تا تبديل شدن به انرژي فقط بيست دقيقه طول ميکشد.

+ نوشته شده در  12 Nov 2010ساعت 0:37  توسط سید احمد حسینی | 
کشف انسان‌هایی با 11متر قد!! (+عکس)

آنهاخیلی بلند،بزرگ ،وخیلی نیرومند بودند. چنان بودندکه می‌توانستند بازو هایشان اطراف یک تنه درخت بگذارندوآن را از ریشه بکنند...

 Recent gas exploration activity in the south east region of theArabian desert uncovered a skeletal remains of a human of phenomenal size.
اخیرا در یکی از مناطق جنوب شرقی عربی ( عربستان ) کاوشگران گاز بقایای اسکلت انسانی را در اندازه خارق العاده ( پیدا کردند).

 


 This region of the Arabian desert is called the Empty Quarter, or in Arabic, 'Rab-Ul-Khalee' .
بیابان مورد نظر را  یک چهام خالی یا به عربی ربع الخالی می‌نامند .( به این معنی که اگر شبه جزیره ی عربستان را به چهار بخش قسمت کنیم ، یک چهارم آنرا این بیابان شامل می‌شود .) 
 The discovery was made by the Aramco Exploration team. 
کشف مذکور را گروه کاوشگر آرامکو انجام داده است .
As God states in the Quran that He had created people of phenomenal size the like of which He has not created since. 
در قرآن کریم خداوند می فرماید مردم خارق العاده ایی را خلق کرده که تا به حال مانند آن را خلق نکرده است .
 

 These were the people of Aad where Prophet Hud was sent.
این مردم ( قوم ) نام عاد نامیده می‌شدند که برای آنها پیامبر(ی به نام ) هود فرستاده شد . 
They were very tall, big, and very powerful, such that they could put their arms around a tree trunk and uproot it.
آنهاخیلی بلند،بزرگ ،وخیلی نیرومند بودند. چنان بودندکه می‌توانستند بازو هایشان اطراف یک تنه درخت بگذارند و آن را از ریشه بکنند.
 Later these people, who were given all the power, turned against God and the Prophet and transgressed beyond all boundaries set by God. 
تعدادی از این مردم قدرت خود را علیه خداوند و پیامبر او صرف کردند و خداوند همه آنها را که پا را ( از فرمان خدا ) فراتر نهاده بودند، گرد آورد . 
 As a result they were destroyed. 
در نتیجه ( به دلیل نافرمانی ،‌ خداوند ) آنها را نابودساخت.
Ulema's of Saudi Arabia believe these to be the remains of the people of Aad.
این بقایا در عربستان سعودی متعلق هستند به ( قوم )
 Saudi Military has secured the whole area and no one is allowed to enter except the ARAMCO personnel.
ارتش سعودی منطقه را تحت حفاظت دارد و هیچکس بجز کارکنان آرامکو حق ندارد وارد آن شود.
 

 

 It has been kept in secrecy, but a military helicopter took some pictures from the air and one of the pictures leaked out into the internet in Saudi Arabia.
این مکان به شکل مخفی و پنهان حفاظت و نگهداری می‌شود اما یک هلیکوپتر نظامی ارتش سعودی تعدادی عکس هوایی از منطقه گرفته است که یکی از عکس ها از طریق اینترنت به بیرون نشت ( منتشر ) کرده .

  
 
+ نوشته شده در  12 Nov 2010ساعت 0:29  توسط سید احمد حسینی | 

 

قرآن کریم، انواع غذاها را که برای جسم و روح انسان مفید بوده و ذائقه‌ی او را نیز ارضاء کرده حلال شمرده است، و از طرفی انسان را از خوردن غذاهای مضر و پلید نهی می‌کند.

ممنوعیت از غذاهای غیربهداشتی و تنفرآمیز یکی از خدمات دین الهی به بشریت است، زیرا در شرایطی که میکروب کشف نشده بود و اثرات غذاهای پلید در بوجود آوردن بیماری‌ها روشن نبود، آنها را ممنوع اعلام کرده و این خدمت بزرگی در جهت سلامتی انسان‌ها می‌باشد.

یکی از حیوان‌هایی که مصرف گوشت آن در فهرست غذاهای حرام قرار گرفته است گوشت خوک می‌باشد که در قرآن از آن به «لحم خنزیر» یاد شده است:

{إِنَّمَا حَرَّمَ عَلَیْکُمُ الْمَیْتَةَ وَالدَّمَ وَلَحْمَ الْخِنْزِیرِ وَ…} ؛

خدا، تنها (خوردن) مردار و خون و گوشت خوک و آنچه را که به هنگام سربریدن نام غیرخدا بران بانگ زده شده حرام کرده است.

که مضمون این آیه، در چهار سوره‌ی قرآن آمده است و علت تاکید قرآن بر این مطلب، همان اهمیت موضوع و خطرات جسمی و روحی مصرف گوشت خوک و نیز آلودگی جامعه‌ی بشری به آن است به طوری که هنوز در برخی کشورهای جهان به ویژه اروپا و آمریکا گوشت خوک جزء غذاهای رسمی آنها قرار دارد.

حال می خواهم به حکمت حرام شمردن گوشت خوک بپردازیم :

برخی صاحب نظران در مورد حرمت گوشت خوک به برخی از حکمت‌های قرآن اشاره کرده‌اند که بعضی از آن موارد را در اینجا می‌آوریم و برای آگاهی بیشتر از این موضوع منابعی را جهت مطالعه معرفی می‌کنیم:

در مورد فلسفه‌ی حرمت گوشت خوک از دو جهت می‌توان سخن گفت:

الف) تأثیرات روحی و روانی گوشت خوک:

خوک حتی نزد اروپائیان که از گوشت آن می‌خورند سمبل بی‌غیرتی است وحیوانی کثیف است. خوک در امور جنسی فوق العاده بی‌تفاوت و لا أبالی است و علاوه بر تأثیر غذا در روحیات که از نظر علمی ثابت شده است، تاثیراین غذا در خصوص لاأبالی گری در مسائل جنسی مشهود است.

یکی از نویسندگان می‌نویسد: خوک غیرت ناموسی ندارد و جفت خود را درمعرض خوک‌های نر دیگر قرار می‌دهد و حتی از این کار لذت هم می‌برد، که این صفات در گوشتش هم تاثیراتی دارد از این جهت اشخاصی که از آن تغذیه می‌کند همان صفات و اخلاق رذیله را پیدا می‌کنند.

ب) ضررهای بهداشتی و بیماری‌هایی که توسط خوک به انسان منتقل می‌شود: برخی بیماری‌ها هستند که از جمله عوامل ابتلای به آنها گوشت خوک است و استفاده از گوشت خوک در ایجاد آنها موثر است:

۱) اسهال خونی؛

۲) یرقان عفونی؛

۳) انتامیب هیستولتیک، که انسان را به اسهال آمیبی مبتلا می‌نماید؛

۴) بیماری شبه باد سرخ که در انسان به صورت لکه‌های سرخ و دردناک توأم با سوزش شدید روی دست‌ها ظاهر می‌شود؛

تصلب مشرایین ـ دردهای مفصلی و مسمومیت‌ها و علت آن میزان زیاد چربی و اسیداوریک موجود در گوشت خوک می‌باشد

۵) خوک از خوردن چیزهای پلید حتی مدفوع خودش باکی ندارد لذا معده‌اش لانة اقسام میکروب‌هاست که به گوشت و خون و شیرش هم سرایت می‌کند.

اما برخی بیماری‌ها تنها علت آن، خوردن گوشت خوک است از جمله:

۱) »کرم کدوی خوک» که درعضلات و مغز خوک یافت می‌شود که انسان را دچارنارسائی‌هایی در دستگاه گوارش می‌کند.

۲) »تری شینوز» این نیز کرم دیگری است که باعث خراشیدن و التهاب جداره امعاء و پیدایش جوش‌ها و دمل‌های پراکنده در تمام بدن و درد شدید عضلانی و سختی تنفس و ناتوانی در سخن گفتن و جویدن غذا و … می‌شود که تا به حال درمانی برایش پیدا نشده است

۳) استفاده از گوشت خوک، به علت ثقیل الهضم بودن معده را به زحمت می‌اندازد.

ناگفته نماند که در کشورهای اسلامی در اثر مبارزه‌ی جدی اسلام، گوشت این حیوان مصرف نمی‌شود و لذا پیامدهای آن نیز کمتر به چشم می‌آید، اما در کشورهای غربی اروپا، آمریکا این ممنوعیت اعمال نمی‌شود ولی با این حال بسیاری از مردم از مصرف آن دوری می‌گزینند؛ حتی در برخی از کشورها مثل برخی قسمت‌های روسیه در اثر شیوع بیماری‌های مربوط به

گوشت خوک (کرم ترکین یا ترشین) مصرف گوشت آن را ممنوع اعلام کرده‌اند و همچنین بیماری کرم کدوی خوک به صورت گسترده در جهان منتشر شده و در کشورهای اسلامی که گوشت خوک مصرف نمی‌کنند به ندرت دیده می‌شود.

● نتیجه

حکمت تحریم گوشت خوک را می‌توان پیشگیری از زیان مترتب بر گوشت خوک شمرد ولی این ضررهای بهداشتی و اخلاقی فقط می‌تواند به عنوان فلسفه و حکمت این حکم مطرح شود ـ نه علت انحصاری آن ـ و هنوز باید منتظر کشفیات جدید علمی در این باره باشیم.پس حرام‌ها و حلال‌های خداوند دارای مصلحت‌ها و حکمت‌هایی است که با پیشرفت علوم بدان‌ها بیشتر پی می‌بریم. به عبارت دیگر قرآن به برخی نکات اشاره می‌کند که علوم پزشکی و عقل آدمیان درصدر اسلم آنها را کشف نکرده بود که نمونه‌ی آن همین تحریم گوشت خوک است که برخی از مضرات و حکمت‌های آن اشاره شد.

+ نوشته شده در  9 Nov 2010ساعت 0:59  توسط سید احمد حسینی | 

 

کاهش افسردگی با خوردن موز:
میلیون‏ها نفر در سراسر دنیا مبتلا به افسردگی هستند و ثابت شده است که بعضی درمان‏های خانگی می‏توانند علائم افسردگی را برطرف کنند.
موز دارای ویتامین‏ها و املاح شگفت انگیزی است که از نظر علمی معلوم شده است می‏تواند افسردگی، بیماری‏های قلبی، دردهای قاعدگی، گرفتگی عضلات پا و دریافت انرژی را بهبود بخشد.

موز یکی از منابع غنی تریپتوفان ( یک نوع اسیدآمینه و پیش ساز پروتئین) است. تریپتوفان در بدن تبدیل به سروتونین می شود. سروتونین یک ناقل عصبی است که باعث ایجاد آرامش می شود. سایر غذاهای غنی از تریپتوفان شامل شیر، عسل، گوشت بوقلمون، سفیده تخم مرغ و ماهی تن است.

بر اساس تحقیقات مشخص شده است که کمبود سروتونین در بدن باعث افسردگی می شود.

روش های مصرف موز:

ما به شما می‏گوییم که چگونه با خوردن موز از افسردگی رها شوید:

1- پوست موز را جدا کنید. سپس این پوست را به تکه‏های خیلی کوچکی خرد کنید. آن را با آب میوه ، شیر یا سایر میوه‏ها مخلوط کنید تا بتوانید بخورید. همچنین می‏توانید آن را همراه با یخ خرد شده در مخلوط کن بریزید تا نرم‏تر شود. پوست موز، علائم افسردگی را کاهش می‏دهد.

2- صبح که از خواب بلند شدید، یک موز از یخچال بردارید و پوست آن را جدا کنید. موز را با چاقو چند قسمت کنید و در بشقاب قرار دهید. اگر دوست داشتید می‏توانید کمی عسل هم روی آن بریزید. سپس به آرامی آنها را بخورید تا از طعمشان لذت ببرید.

3- هر روز یک عدد موز کامل بخورید. حداقل به مدت یک ماه این کار را انجام دهید تا اثراتش را در کاهش هر نوع درد و ناراحتی ناشی از افسردگی مشاهده کنید.

4- اگر شاغل هستید، هر روز یک عدد موز با خودتان سر کار ببرید. هر موقع استرس داشتید یا هر نوع فکر یا موضوع ناراحت کننده‏ای سراغتان آمد، برای مدت 5 دقیقه استراحت کنید و یک عدد موز بخورید.

خواهید دید که استراحت و تغذیه، افسردگی شما را کم می‏کند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  7 Nov 2010ساعت 23:10  توسط سید احمد حسینی | 

زنجبيل

Ginger

خواص درمانی زنجبیل

زنجبیل یکی از گیاهان درمانی است که دارای خواص فراوانی می باشد آیا از خواص درمانی این گیاه اطلاع دارید؟
زنجبیل اصالتاً یك گیاه چینی و هندی است و در این كشورها در طول بیشتر از 4000 سال در پخت و پز غذا مصرف شده است.از آنجا كه مردم علاقه وافری به طعم تند و بوی معطر آن داشته اند و نوعی خاصیت گرمایی داشته و برای درمان درد معده مؤثر بوده است،كاشفان و جهانگردان در سرتاسر نقاط گرمسیری آن را كشت داده اند.ریشه این گیاه در درمان سرگیجه،تعریق،تهوع و استفراغ ناشی از بیماریهای حركتی یا دریازدگی مؤثر واقع میشود.این گیاه همچنین گلودرد،سردردها،پاره ای از انواع دردهای قاعدگی و آرتریت وتب و درد ناشی از انواع سرماخوردگیها و آنفلونزا را درمان می كند.
همچنين پزشكان چيني جديدا كشف كرده اند كه شربت زنجبيل بهترين داروبراي معالجه زخم معده مي باشد.زنجبيل تازه و شربت زنجبيل با چاي زنجبيل در بدن گرما توليد كرده و بدين وسيله مواد سمي و زائد بدن را بصورت عرق از بدن خارج مي سازد . اين گياه براي خانم هائيكه عادت ماهيانه آنها عقب مي افتند تجويز شده است .
زنجبيل بهترين داروي سرماخوردگي و گلو درد ميباشد . هنگامي كه حس كرديد دچار سرماخوردگي شده ايد چند بار چاي زنجبيل بنوشيد و اگر گلو درد داريد علاوه بر آنكه چاي آنرا ميل مي نمائيد با آن نيز قرقره كنيد .زنجبيل را حتي براي كمپرس نيز مي توان استفاده كرد كه سموم بدن را خارج مي سازد . براي اين منظورابتدا چاي زنجبيل استفاده كنيد دستمالي را با آن آغشته و آب اضافي آنرا فشار داده در محل زخم يا درد بگذاريد .
شربت زنجبيل براي زخم معده بسيار مفيد است .مبتلايان به زخم معده بايد هر روز قبل از غذا يك قاشق چايخوري از اين شربت را همراه با كمي آب بنوشيد زخم معده آنهاپس از مدتي التيام خواهد يافت
نحوه مصرف
نحوه مصرف فرآورده های زنجبیل به سلیقه شخصی شما و آنچه شما را آزار می دهد،بستگی دارد.در كل،نباید روزانه بیشتر از دو تا چهار گرم زنجبیل مصرف كنید،چرا كه علاوه بر میزان زنجبیلی كه مصرف می كنید ممكن است مقداری از این ماده را نیز از طریق برنامه غذایی (یعنی از موادی نظیر آبجو زنجبیل، نان شیرینی زنجبیل دار،نان زنجبیل دار یا مواد غذایی مخلوط و سرخ شده) جذب كنید.اگر زنجبیل تازه مصرف می كنید،حتماً مقدار مصرفی را وزن كنید تا تقریباً دریابید كه چه حدی از آن معادل 2 تا 4 گرم است.برای درمان،تهوع،گاز معده یا سوء هاضمه روزانه 2 تا 4 گرم ریشه تازه (معادل 0/25 تا 1 گرم پودر ریشه) یا 1/5 تا 3 میلی لیتر تنتور آنرا مصرف كنید.برای پیشگیری از استفراغ، هر 4 ساعت یك گرم پودر زنجبیل (نصف قاشق چایخوری) یا معادل آن یا روزانه سه بار دو عدد كپسول زنجبیل(یك گرم) مصرف كنید.البته می توانید یك تكه 8 گرمی زنجبیل تازه را نیز بجوید.
برای بیماریهای ناشی از سرماخوردگی،تب ناشی از آنفلونزا،گلودرد،گرفتگیهای ناشی از قاعدگی یا سردرد،دو قاشق غذاخوری از دم كرده زنجبیل یا چندین ورق از ساقه ریشه دار تازه آنرا بخور دهید.برای درمان درد ورم مفاصل از آب،عصاره یا چای زنجبیل تازه به میزان روزانه 4 گرم مصرف كنید یا روغن آنرا روی مفصل دردناك بمالید یا ریشه تازه آنرا در ضماد داغ یا گازهای ضمادی قرار دهید و روی نقاط دارای درد بگذارید.
+ نوشته شده در  7 Nov 2010ساعت 15:35  توسط سید احمد حسینی | 
هنگامی که فرانسوا میتران در سال 1981ميلادي زمام امور فرانسه را بر عهده گرفت، از مصر تقاضا شد تا جسد مومیایی شده فرعون برای برخی آزمایش‌ها و تحقیقات به فرانسه منتقل شود.

هنگامی که هواپیمای حامل بزرگترین طاغوت تاریخ در فرانسه به زمین نشست، بسیاری از مسئولین کشور فرانسه و از جمله رئیس دولت و وزرایش در فرودگاه حاضر شده و از جسد طاغوت استقبال کردند.http://mechristian.files.wordpress.com/2008/09/bucaille.jpg

پس از اتمام مراسم، جسد فرعون به مکانی با شرایط خاص در مرکز آثار فرانسه انتقال داده شد تا بزرگترین دانشمندان باستان‌شناس به همراه بهترین جراحان و کالبدشکافان فرانسه، آزمایشات خود را بر روی این جسد و کشف اسرار متعلق به آن شروع کنند.

رئیس این گروه تحقیق و ترمیم جسد یکی از بزرگترین دانشمندان فرانسه بنام پروفسور موریس بوکای بود که برخلاف سایرین که قصد ترمیم جسد را داشتند او در صدد کشف راز و چگونگی مرگ این فرعون بود.

تحقیقات پروفسور بوکای همچنان ادامه داشت تا اینکه در ساعات پایانی شب، نتایج نهایی ظاهر شد؛ بقایای نمکی که پس از ساعتها تحقیق بر جسد فرعون کشف شد دال بر این بود که او در دریا غرق شده و مرده است و پس از خارج کردن جسد او از دریا برای حفظ جسد، آن را مومیایی کرده‌اند. اما مسئله‌ی غریب و آنچه باعث تعجب بیش از حد پروفسور بوکای شده بود این مسئله بود که چگونه این جسد سالم‌تر از سایر اجساد باقی مانده، درحالی که این جسد از دریا بیرون کشیده شده است.
پروفسور موریس بوکای در حال آماده کردن گزارش نهایی در مورد کشف جدید (مرگ فرعون بوسیله غرق شدن در دریا و مومیایی جسد او بلافاصله پس از بیرون کشیدن از دریا) بود که یکی از حضار در گوشی به یادآور شد که برای انتشار نتیجه تحقیق عجله نکند، چرا که نتیجه تحقیق کاملا مطابق با نظر مسلمانان در مورد غرق شدن فرعون است.

ولی موریس بوکای بشدت این خبر را رد کرده و آن را بعید دانست. او بر این عقیده بود که رسیدن به چنین نتیجه ی بزرگی ممکن نیست مگر با پیشرفت علم و با استفاده از امکانات دقیق و پیشرفته کامپیوتری.

در جواب او یکی از حضار بیان کرد که قرآنی که مسلمانان به آن ایمان دارند قصه غرق شدن فرعون و سالم ماندن جثه‌ی او بعد از مرگ را خبر داده است.


تصوير منتسب به فرعون زمان حضرت موسي عليه‌السلام

حیرت و سردرگمی پروفسور دوچندان شد و از خود سوال می‌کرد که چگونه این امر ممکن است با توجه به اینکه این مومیایی در سال 1898ميلاديكشفشده است، در حالی که قرآن مسلمانان قبل از 1400 سال پیدا شده است؟

چگونه با عقل جور در می آید در حالی که نه عرب و نه هیچ انسان دیگری از مومیایی شدن فراعنه توسط مصریان قدیم آگاهی نداشته و زمان زیادی از کشف این مسئله نمیگذرد؟

موریس بوکای تمام شب به جسد مومیایی شده زل زده بود و در مورد سخن دوستش فکر می‌‌کرد که چگونه قرآن مسلمانان درمورد نجات جسد بعد از غرق سخن می‌گوید در حالی‌که کتاب مقدس آنها از غرق شدن فرعون در هنگام دنبال کردن موسی سخن میگوید اما از نجات جسد هیچ سخنی بمیان نمی‌آورد و با خود می‌گفت آیا امکان دارد این مومیایی همان فرعونی باشد که موسی را دنبال میکرد؟

و آیا ممکن است که حضرت محمد هزار سال قبل از این قضیه خبر داشته است؟

او در همان شب تورات و انجیل را بررسی کرد اما هیچ ذکری از نجات جسد فرعون به میان نیاورده بودند.

پس از اتمام تحقیق و ترمیم جسد فرعون، آن را به مصر باز گرداندند ولی موریس بوکای خاطرش آرام نگرفت تا اینکه تصمیم گرفت به کشورهای اسلامی سفر كند تا از صحت خبر در مورد ذکر نجات جسد فرعون توسط قرآن اطمینان حاصل نمايد.

یکی از مسلمانان قرآن را باز کرد و این آیه را برای او تلاوت نمود:

{فَالْیَوْمَ نُنَجِّیکَ بِبَدَنِکَ لِتَکُونَ لِمَنْ خَلْفَکَ آیَةً وَإِنَّ کَثِیراً مِنَ النَّاسِ عَنْ آیَاتِنَا لَغَافِلُونَ} [یونس:92]

ما امروز پيكرت را [از آب‏] نجات مي‌دهيم تا عبرت آيندگان شوى، و همانا بسيارى از مردم از آيت‏هاى ما بى‏خبرند
این آیه او را بسیار تحت تآثیر قرار داد و لرزه بر اندام او انداخت و با صدای بلند فریاد زد: "من به اسلام داخل شدم و به این قرآن ایمان آوردم."

موریس بوکای با تغییرات بسیاری در فکر و اندیشه و آیین به فرانسه بازگشت و دهها سال در مورد تطابق حقائق علمی کشف شده در عصر جدید با آیه های قرآن تحقیق کرد و حتی یک مورد از آیات قرآن را نیافت که با حقایق ثابت علمی تناقض داشته باشد.

و بر ایمان او به کلام الله جل جلاله افزوده شد (لا یأتیه الباطل من بین یدیه ولا من خلفه تنزیل من حکیم حمید).

حاصل تلاش سالها تحقیق این دانشمند فرانسوی کتاب "قرآن و تورات و انجیل و علم بررسی کتب مقدس در پرتو علوم جدید" بود.
+ نوشته شده در  6 Nov 2010ساعت 16:43  توسط سید احمد حسینی | 

 


دندان عقل، كشيدن يا نكشيدن؟
دندان عقل آخرين دنداني است كه معمولا بين 18 تا 25 سالگي درمي آيد. در بعضي از افراد اين دندان تشكيل نمي شود و در بسياري ديگر به دليل كمبود فضا در محل مناسب نمي رويد.

بسياري از افراد اين دندان را عامل مشكلاتي همچون به هم ريختگي دندان ها بويژه در دوره جواني و درد فك با علت نامعلوم مي دانند.

سوال شايعي كه در ذهن بسياري از افراد وجود دارد، اين است كه آيا در هر صورت دندان عقل بايد كشيده شود يا نه؟ در جواب به اين سوال مي توان گفت اگر فضاي كافي براي رويش دندان عقل وجود داشته باشد و به طور كامل برويد، با دندان هاي مقابل تماس خوبي داشته باشد و موجب ايجاد مشكلاتي همچون گاز گرفتن گونه نشود، اين دندان نيز مي تواند مانند دندان هاي ديگر نقش موثري در جويدن غذا ايفا كند.

در مواردي كه فضاي كافي براي رويش آن وجود ندارد، ممكن است در فك نهفته باقي بماند يا به صورت ناكامل برويد. در صورت نهفتگي، ممكن است سبب آسيب به دندان هاي مجاور شود و در طولاني مدت كيست يا در موارد نادري تومور ايجاد كند.

بنابر اين پس از گذشتن از سن رويش اين دندان، بهتر است هر چه سريع تر با جراحي خارج شود. گاهي براثر رويش ناكامل اين دندان، مقداري از بافت لثه پشت آن باقي مي ماند و در اثر تجمع مواد غذايي و ميكروب ها و همچنين جويده شدن توسط دندان هاي مقابل، متورم و دردناك مي شود. در صورت ايجاد چنين مشكلي، براي تشخيص شدت آن و درمان مناسب، بايد به دندانپزشك مراجعه كرد.

علت اصلي به هم ريختگي دندان هاي پايين در 18 تا 30 سالگي، رشد ديررس فك پايين است و به علت هم زماني رويش دندان عقل با اين پديده، گاهي به اشتباه تصور مي شود دليل اصلي اين به هم ريختگي، دندان عقل است. اگر با تشخيص به موقع، دندان عقل قبل از ايجاد اين به هم ريختگي خارج شود، ممكن است تا حدي در كاهش آن موثر باشد ولي بعد از ايجاد آن، كشيدن دندان عقل باعث برطرف شدن آن نمي شود.

درد در ناحيه فك مي تواند دلايل مختلفي همچون پوسيدگي دنداني، بيماري حاد لثه، دردهاي عضلاني و عصبي و حتي عفونت سينوس هاي فكي داشته باشد و نسبت دادن همه اين دردها به دندان عقل كار اشتباهي است. براي درمان موثر هر دردي، بايد علت آن را با بررسي دقيق تشخيص داد

+ نوشته شده در  3 Nov 2010ساعت 0:43  توسط سید احمد حسینی | 
نقش ویژه مسلمانان در توسعه

 

رئیس بنیاد علوم، فناوری و تمدن کتابی را در رابطه با 101 ابتکار و تحولی که مسلمانان جهان ایجاد کرده اند منتشر کرده است و در آن به بررسی ابتکارات و تحولاتی که منشا بسیاری از اختراعات جدید به شمار می روند، پرداخته است

زمانی که به منشا بسیاری از اجزای زندگی مدرن می اندیشیم گزینه هایی به ذهن می آیند که اغلب نادرست هستند. برای مثال زمانی که به منشا یک فنجان قهوه فکر می کنیم معمولا نام ایتالیا در ذهن جرقه می زند.

اما در واقع منشا اصلی ساخت نوشیدنی قهوه یمن بوده است. اولین دانشگاه جهان و مسواک نیز در میان دیگر ابداعات شگفت انگیزی هستند که در شکل دادن به زندگی مدرن امروز نقش مهمی به عهده دارند. منشا این ایده ها و ابداعات بنیادین از دوچرخه تا میزانهای موسیقی، موضوع مورد بررسی کتاب 101 اختراع است که به منظور بزرگداشت تاریخ فراموش شده از هزار سال میراث مسلمانان منتشر شده است.

پروفسور سلیم الحسنی رئیس بنیاد علوم، فناوری و تمدن و ویراستار این کتاب می گوید: حفره ای در دانش بشر به وجود آمده است زیرا ما از تاریخ رنسانس به تاریخ یونانیان پریده ایم و بخشی را نادیده گرفته ایم. 101 ابتکار اکنون در موزه علوم لندن به صورت نمایشگاهی درآمده است و الحسنی امیدوار است این نمایشگاه بتواند مشارکت فرهنگهای غیر غربی از جمله فرهنگهای اسلامی که زمانی در کشورهایی مانند اسپانیا و پرتغال، جنوب ایتالیا و بخشهایی از چین حکمفرما بوده اند را آشکار سازد.

در میان برترین ابداعاتی که توسط مسلمانان در جهان صورت گرفته و به گونه ای پایه ابداعات جدیدتر و پیشرفته تر را فراهم آورده است الحسنی 10 ابتکار برتر را به این ترتیب انتخاب کرده است:

جراحی: پزشک مشهور "الزهراوی" مرجعی هزار و 500 صفحه ای مصوری را از جراحی ارائه کرده که به مدت 500 سال به عنوان مرجع در کشورهای اروپایی مورد استفاده قرار می گرفت. یکی از ابداعات مشهور وی کشف امکان استفاده از روده گربه برای بخیه زدن جراحتها بوده است. همچنین اولین جراحی سزارین و ابداع اولین انبرک جراحی نیز به وی منصوب شده است.

قهوه: این نوشیدنی که اکنون به اصلی ترین نوشیدنی در غرب تبدیل شده است برای اولین بار در حدود قرن 9 در یمن آماده نوشیدن شده است. سپس این نوشیدنی توسط گروهی از دانشجویان به قاهره منتقل شد و در قرن 13 به ترکیه رسید اما تا قرن 16 استفاده از آن در اروپا رواج پیدا نکرد.

ماشین پرواز: "عباس ابن فرناس" اولین فردی به شمار می رود که اولین تلاشهای واقعی را برای ساخت ماشین پرنده در جهان انجام داده است. در قرن 9 وی دستگاه بالداری را ابداع کرد و طی آزمایش مشهور خود در کوردوبا در اسپانیا با کمک این ماشین برای چند لحظه به پرواز پرداخت و سپس به زمین سقوط کرد که در اثر این سقوط کمر وی شکست. ابداع وی به صورت قطع الهام بخشی برای هنرمند و طراح مشهور ایتالیایی لئوناردو داوینچی بوده است.

دانشگاه: در سال 859 پرنسسی جوان به نام فاطیما الفرهی اولین دانشگاه اهدا کننده مدرک را در موروکو بنیانگذاری کرد. خواهر وی میریام مسجدی را در جوار این دانشگاه بنا کرد که در کنار یکدیگر مجتمع "الکاراوین" را شکل دادند که این مجتمع با گذشت هزار و 200 سال همچنان پابرجا است.

جبر: کلمه جبر از نام رساله مشهور خوارزمی ریاضیدان پارسی قرن 9 به نام کتاب جبر و مقابله برگرفته شده است. در این کتاب که بر اساس سیستمهای هندو و یونانی نگاشته شده است ترتیب جبری جدید سیستمهای اعداد گویا، گنگ و مقیاسهای هندسی یکپارچه شده است. خوارزمی همچنین اولین ریاضیدانی است که ایده استفاده از توان را مطرح کرد.

نور: به گفته الحسنی بسیاری از پیشرفتهای به دست آمده در مطالعات مرتبط با نور از جهان اسلام سرچشمه می گیرد. ابن هیثم دانشمند سرشناس ایرانی یکی از دانشمندانی است که ثابت کرد چشم انسان اجسام را به واسطه بازتاب نور بر روی سطح آنها مشاهده می کند و با این کشف خود نظریه های اقلیدس و بطلمیوس مبنی بر اینکه نور از چشم انسان تابش داده می شود را رد کرد. این دانشمند بزرگ همچنین کاشف اولیه پدیده اتاق تاریک عکاسی به شمار می رود.

موسیقی: موسیقیدانان مسلمان تاثیر غیر قابل انکاری بر روی اروپا داشته اند. در زمان فرمانروایی شارلمانی یا کارل بزرگ وی تلاش بسیاری برای رقابت با موسیقی ایران و کورودوبا در اسپانیا داشته است. از جمله سازهایی که از خاورمیانه به اروپا راه یافته اند می توان به عود و رهاب که در واقع از اجداد ویولون به شمار می رود اشاره کرد.

مسواک: الحسنی عامل اصلی رواج مسواک و استفاده از اولین مسواک را پیامبر مسلمانان حضرت محمد (ص) می نامد. در آن زمان با استفاده از شاخه ای از درختی به نام مسواک (Meswak) ایشان دندانهای خود را تمیز می کرده اند. موادی مشابه آنچه در شاخه درخت مسواک موجود بوده است اکنون در ساختار خمیردندانها استفاده می شود.

میل لنگ: تکنولوژی استفاده از این ابزار برای اولین بار توسط الجزری در قرن 12 ابداع شد که به تدریج در سرتاسر جهان گسترش یافت و در ابداعاتی مانند دوچرخه و موتورهای احتراقی داخلی مورد استفاده قرار گرفت.

بیمارستان: بیمارستانهایی که اکنون می شناسیم در واقع از قرن 9 و از کشور مصر سرچشمه می گیرند. اولین مرکز پزشکی در جهان بیمارستان احمد ابن تولون بوده که در سال 872 در قاهره تاسیس شده است. این بیمارستان بر اساس سنت مسلمانان که از بیماران نیازمند حمایت می کند به افراد نیازمند به صورت رایگان کمکهای بهداشتی و پزشکی عرضه می کرده است.

+ نوشته شده در  29 Oct 2010ساعت 4:1  توسط سید احمد حسینی | 

مشکلات کودک در هنگام دندان درآوردن 
 
پدیده دندان درآوردن عبارت است از ظهور متوالی دندان های شیری و دایمی . دندان های جدید به طور مداوم از ۶ ماهگی تا ۳ سالگی در می آیند. کودک بین ۱۲-۶ سالگی دندان های شیری خود را از دست می دهد و دندان های دایمی جای آنها را می گیرد.

به طور متوسط اولین مجموعه دندان ها در مدت کوتاهی بعد از دومین سالروز تولد، کامل می گردد.
علایم شایع
تولید بیش از حد بزاق ، دندان قروچه و جویدن هر چیزی که بچه بتواند بگیرد.
درد (این علامت را نمی توان ثابت کرد ولی احتمالاً ایجاد می گردد).
لثه ها ممکن است قرمز و متورم شوند.
تحریک پذیری
کج خلقی ؛ لجبازی
اشکال در به خواب رفتن
گریه بیش از حدمعمول
دندان در آوردن هرگز نباید علت تب ، استفراغ ، اسهال ، بی اشتهایی طولانی ، درد گوش ، تشنج ، سرفه یا بثور محل پوشک در نظر گرفته شود. اینها علایم یک بیماری هستند.
علل
تکامل فیزیولوژیک طبیعی .
عوامل افزایش دهنده خطر
مشکلات مربوط به دندان در آوردن با هیچ یک از عوامل خطرزای شناخته شده ارتباط ندارند.
پیشگیری
مشکلات مربوط به دندان در آوردن را نمی توان پیشگیری کرد ولی می توان علایم آن را تسکین داد. زمان دندان در آوردن بسیار متغیر است . البته توالی دندان در آوردن طبیعی در کودکان به شرح زیر است :
اولین دندان ها (دندان های پیش تحتانی ) در حدود ۶ ماهگی ، در دخترها زودتر از پسرها
اولین دندان دایمی در حدود ۶ سالگی
دندان های آسیای کوچک بین ۱۲-۱۰ سالگی دندان های آسیای بزرگ در حدود ۱۲ سالگی
عواقب مورد انتظار
ناراحتی حاصل از دندان درآوردن را می توان به طور نسبی تسکین داد.
عوارض احتمالی
دندان درآوردن ممکن است به اشتباه به عنوان یک بیماری تب زا تشخیص داده شود.
درمان

اصول کلی
لثه کودک را با انگشتان خود مالش دهید؛ این امر بسیار آرامبخش است .
یک پارچه شستشوی زبر را منجمد کنید و اجازه دهید که کودک آن را بجود.
به کودک یک بیسکویت مخصوص دوران دندان درآوردن و یا حلقه پلاستیکی مخصوص دندان درآوردن بدهید (می توانید آن را سرد کنید).
یا یک سواب کتان و آب ، دندان های تازه و لثه را تمیز کنید یا این که با پیچیدن یک پارچه شستشوی نرم دور انگشت خود، دندان های کودک و لثه او را تمیز کنید. قبل از مسواک زدن منظم ، صبر کنید تا کودک ۳-۲ ساله شود. در این سن ، کودکان می خواهند با مسواک زدن از والدین خود تقلید کنند.
در ۳-۲ سالگی مراجعه منظم به دندانپزشک را آغاز کنید.
در ۵ سالگی به کودک توضیح دهید که افتادن دندان کودک طبیعی است . این امر مانع می شود که کودک در هنگام شروع افتادن دندان هایش نگران گردد.
داروها
معمولاً برای ناراحتی حاصل از دندان درآوردن ، دارو لازم نیست . ممکن است استامینوفن یا یک کرم یا پماد مالیدنی برروی لثه برای تسکین ناراحتی ، توصیه شود.
فعالیت
محدودیتی وجود ندارد.
رژیم غذایی
رژیم غذایی خاصی ندارد.
در این شرایط به پزشک خود مراجعه نمایید
اگر درجه حرارت کودک بیش از حدطبیعی شود.
اگر علایم عفونت مثل درد، چرک ، تورم بیش از حد یا قرمزی زیاد لثه در حین دندان درآوردن ایجاد گردد.

+ نوشته شده در  27 Oct 2010ساعت 20:26  توسط سید احمد حسینی | 

مقدمه

دوران کودکی از نظر دندانپزشکان اهمیت بسیار دارد. اهمیت این دوره بدلیل رویش دندانهای شیری است. معمولا هنگامیکه کودک شش ماهه است اولین دندان‌های شیری در دهان او ظاهر می‌شود. رویش بقیه این دندان‌ها تا پایان دو یا سه سالگی طول می‌کشد. تعداد دندان‌های شیری در هر فک 10 عدد و در تمامی دهان 20 عدد است. جویدن مواد غذایی تا سن شش سالگی بر عهده دندان‌های شیری است. در این سن دندان‌های دائمی شروع به روئیدن نموده، بتدریج جانشین آنها می‌گردند. بگونه‌ای که در سنین 12 تا 13 سالگی دیگر اثری از دندان‌های شیری نمی‌ماند و تمامی دندانها دائمی است.

تقسیم‌بندی دندان‌های شیری

برای آنکه دندان‌های شیری را بهتر بشناسیم آنها را به سه دسته تقسیم می‌نمائیم:

دندان‌های پیشین شیری

این دندان‌ها در جلوی دهان کودک واقعند و تعداد آنها در هر فک چهار تا است. (در هر سمت 2 دندان). دندانهای پیشین شیری اولین دندان‌هائی هستند که در دهان کودک رویش می‌یابند. محصولات این دندان‌های را با حروف B , A مشخص می‌نمایند. به این ترتیب که در هر نیمه فک بالا یا پایین ، اولین دندان پیشین شیری را دندان A و دومین دندان پیشین شیری را دندان B می‌نامند.

دندان‌های نیش شیری

این دندان‌ها در دهان بعد از دندان‌های پیشین قرار داشته، تعداد آنها در هر فک 2 تا است (در هر سمت یک دندان). دندانهای نیش شیری معمولا وقتی که کودک 19 تا 20 ماهه است در دهانه ظاهر می‌شود. این دندانها را با حروف C نیز نشان می‌دهند.

دندان‌های آسیای بزرگ شیری

این دندان‌ها در عقب دهان و بعد از دندان‌های نیش قرار دارند و تعداد آنها در هر فک چهارتاست (در هر سمت 2 دندان). اولین دندان آسیای بزرگ شیری با دندان D و دومین دندان آسیای بزرگ شیری را دندان E می‌نامند. زمان رویش دندان D در حدود 16 ماهگی و E حدود 28 ماهگی اسعت. به این ترتیب مشخص می‌گردد که در دوران کودکی (تا حدود 6 سالگی) در هر نیمه فک بالا و یا پایین 2 دندان پیشین ، یک دندان نیش و دو دندان آسیا وجود دارد.

آیا مراقبت از دندان‌های شیری اهمیت دارد؟

آری: این اهمیت به این دلیل است که دندان‌های شیری علاوه بر وظایف معمولی یک دندان (جویدن ، تکلم ، حفظ شکل و زیبائی چهره) وظیفه خاصی دارند.

وظیفه خاص دندان‌های شیری

حفظ فضای لازم برای رویش دندانهای دائمی ، وظیفه مهم دندان‌های شیری است. هرگاه دندان‌های شیری نتوانند این وظیفه را بخوبی انجام دهند، رویش دندان‌های دائمی زیرین دچار اشکال می‌شود. بعبارت دیگر رویش صحیح دندانهای دائمی ارتباطی نزدیک به وجود دندانهای شیری تا سنی خاص دارد بگونه‌ای که هرگاه دندان‌های شیری زودتر از زمان طبیعی کشیده شوند، یا آنکه بیشتر از مدت لازم در دهان باقی بمانند، ممکن است رویش دندان‌های دائمی زیرین دچار اشکال شود. این مطلب را می‌توان اینگونه تشریح کرد که کودک هنگام تولد معمولا دندانی ندارد اما اینکه پس از مدتی دندان‌هایی در دهان وی پیدا می‌شود به این دلیل است که جوانه‌های سازنده دندان قبل از تولد در داخل استخوان فک شروع به تشکیل‌شدن می‌نمایند. پس از تولد کودک و با گذشت زمان این جوانه‌ها کاملتر شده، دندان‌های را بوجود می‌آورند که به آنها دندان‌های شیری می‌گویند.

خوب است بدانیم در زیر دندان‌های شیری معمولا جوانه‌های دیگری نیز وجود دارد که وظیفه آنها بوجود آوردن دندان‌های دائمی است و بدین جهت به "جوانه‌های دندان‌های دائمی" موسومند. پس از رویش دندان‌های شیری ، این جوانه‌ها همچنان به رشد خود ادامه داده، ابتدا تاج و بعد از مدتی ریشه دندان‌های دائمی را در داخل استخوان فک بوجود می‌آورند. همزمان با تشکیل ریشه ، این جوانه‌ها شروع به حرکت می‌کنند. جالب است بدانیم که حرکت جوانه دندان‌های دائمی همراه با از میان رفتن ریشه دندان‌های شیری است. از بین‌رفتن ریشه دندان‌های شیری سبب لق‌شدن این دندان‌ها می‌شود. هنگامیکه که دندان لق شده می‌افتد، معمولا نوک سفید دندان دائمی را در زیر آن می‌توان مشاهده کرد. افتادن دندانهای شیری را به این نحو حالتی طبیعی است، اما در مواردی که به دلیل پوسیدگی شدید این دندانها زودتر از زمان خود کشیده شوند، یا هنگامیکه در زمان مقرر لق نشده و همچنان در جای خود باقی بمانند، اشکالاتی در رویش دندان‌های دائمی بوجود خواهند آورد.

عوارض نیفتادن دندان‌های شیری در زمان مناسب

هرگاه دندان‌های شیری در موعد خود نیفتند، می‌توانند باعث کج یا دیر روئیدن و در مواردی نروئیدن دندان‌های دائمی زیرین گردند. در اینگونه مواقع بهتر است طفل را نزد دندانپزشک برده، علت نیفتادن دندان‌های شیری و سرنوشت دندان‌های دائمی زیرین را جویا شویم.

عوارض زود افتادن دندانهای شیری

با انکه اغلب پدر و مادرها برای دندان‌های شیری ارزشی قایل نیستند و زود افتادن آنها را مسئله چندان مهمی نمی‌دانند، باید بدانیم که: برای صحیح روئیدن دندان‌های دائمی ، هر کدام از دندانهای شیری باید تا سن خاصی در دهان باقی بمانند. بعنوان مثال دندان‌های آسیای شیری یا همان دندانهای E , D بایستی تا حدود 10 سالگی بطور سالم نگهداری شوند.

+ نوشته شده در  27 Oct 2010ساعت 19:59  توسط سید احمد حسینی | 

پرونده:Toothy2.jpg

اگر فک متناسب با رویش دندان رشد کافی نداشته باشد و یا به عبارت دیگر با رشک فک جا برای رویش این دندان فراهم نگردد و یا جهت و مسیر رویش آنها غیرعادی باشد، قادر به رویش نبوده و در استخوان نهفته باقی می‌مانند. دندانپزشکان با معاینه داخل دهان و با کمک رادیوگرافی وجود دندانهای عقل نهفته را تشخیص می‌دهند. دندانهای نهفته مشکلات عدیده‌ای را می‌توانند در آینده ایجاد نمایند:

عفونت لثه

لثه پوشاننده دندان نهفته‌ای که تعدادی از آن به محیط دهان باز شده بطور مکرر دچار عفونت و التهاب شده و دردناک می‌شود.

آبسه و سلولیت

اگر عفونت لثه درمان نشود به استخوان رسیده و باعث تخریب دندان و استخوان می‌گردد. اگر عفونت از استخوان بگذرد و به بافتهای نرم گونه ، گردن ، حلق و زیرزبان سرایت کند ایجاد آبسه و یا تورم منتشر بافت نرم را که سلولیت نامیده می‌شود می‌کند که توأم با درد ، تب ، تورم ، قرمزی و مشکل در بازکردن دهان خواهد بود.

صدمه به دندان مجاور

دندان نهفته با فشار بر ریشه دندان مجاور ممکن است باعث تحلیل ریشه آن شود.

ایجاد کیست

کیسه نارنجی تاج دندان رویش نیافته را در استخوان فک دربرگرفته است که بعد از رویش دندان به داخل حفره دهان از بین می‌رود. اگر دندان رویش نیابد ممکن است بزرگ شدن و تبدیل به کیست گردد. کیست‌ها تدریجاً بزرگ شده و سبب تخریب و تضعیف استخوان و مشکلات بعدی می‌گردند.

درد

یک دندان عقل نهفته می‌تواند ایجاد دردهای با علت نامشخص و منتشر به نواحی سروگردن نماید.

حرکت دندانی

اعتقادی وجود دارد که ممکن است فشار ناشی از این دندانها سبب بی‌نظمی در ردیف دندانها شود که از نظر علمی ثابت شده نمی‌باشد. اگر دندانپزشک تشخیص دهد که دندانی قادر به رویش نمی‌باشد، باید آن را کشید.

+ نوشته شده در  27 Oct 2010ساعت 16:31  توسط سید احمد حسینی | 
در دهان یک انسان بالغ ۳۲ دندان وجود دارد، چهار عدد از آنها که بعد از بقیه دندانها در آخر قوسهای دندانی رویش می‌یابند دندانهای عقل نامیده می‌شوند، سن تقریبی شروع تشکیل آنها در استخوان فک ۹-۱۰ سالگی بوده، تاج در ۱۴ سالگی کامل شده و در سالهای آخر دوره نوجوانی شروع به رویش در داخل استخوان نموده و بعد از ۱۶ سالگی در دهان ظاهر می‌گردند. وجه تسمیه این دندان زمان رویش آنها به داخل حفره دهان است که مصادف با بلوغ فکری است. در طی رشد و تکامل فکین معمولاً جا برای رویش این دندانها فراهم می‌گردد. دندان عقل اگر درست و بجا رویش یابد، مثل بقیه دندانها مفید و مؤثر در سیستم جونده بوده و علیرغم تصور غلط عامیانه در این موارد نباید کشیده شوند.

+ نوشته شده در  27 Oct 2010ساعت 16:23  توسط سید احمد حسینی | 

پوسيدگي‌ دندان‌ كه‌ آن‌ را در اصطلاح‌ عاميانه‌ كرم‌خوردگي‌ دندان‌ مي‌گويند يك‌ بيماري‌ عفوني‌ است‌. پوسيدگي‌ دنداني‌ نتيجه‌ يك‌ عفونت‌ باكتريايي‌ مي‌باشد. براي‌ ايجاد پوسيدگي‌، وجود پلاك‌ ميكروبي‌، قندهاي‌ ساده‌ ودندان‌ مستعد لازم‌ است. پس‌ از خوردن‌ قندهاي‌ ساده‌ باكتريها غذا را تجزيه‌ كرده‌ و اسيد توليد مي‌كنند. پلاك‌ ميكروبي‌ اسيد را در سطح‌ دندان‌ نگه‌ داشته‌ و به‌ ميناي‌ دندان‌ حمله‌ مي‌كند پس‌ ازحملات‌ مداوم‌ اسيد، مينا شروع‌ به‌ حل‌ شدن‌ مي‌كند و پوسيدگي‌ آغاز مي‌گردد. شيريني‌هايي‌ مانند گز، سوهان‌، آبنبات‌ و ... كه‌ به‌ سطح‌ دندانها مي‌چسبند در ايجاد پوسيدگي‌ نقش‌ مهمي‌ دارند بطوريكه‌ تعداد دفعات‌ مصرف‌ غذاهاي‌ قندي‌، طول‌ مدتي‌ كه‌ قند در دهان‌ مي‌ماند و شكل‌ ظاهري‌ غذا همه‌ جزو عوامل‌ مهم‌ در ايجاد پوسيدگي‌ هستند.

پوسيدگي‌ با فعاليت‌ ميكروبهاي‌ داخل‌ دهان‌ در سطح‌ دندان‌ شروع‌ مي‌شود و بتدريج‌ به‌ داخل‌ لايه‌هاي‌ دندان‌ نفوذ مي‌كند. وقتي‌ پوسيدگي‌ فقط روي‌ ميناي‌ دندان‌ باشد مي‌توان‌ با رعايت‌ بهداشت‌ و درمانهاي‌ساده‌ پوسيدگي‌ را مهار كرد در غيراينصورت‌ پوسيدگي‌ به‌ آرامي‌ به‌ داخل‌ عاج‌ و از آنجا به‌ مغز دندان‌ نفوذ مي‌كند.....

چهار شرط لازم‌ براي‌ ايجاد پوسيدگي‌

1.    مستعد بودن‌ ميناي‌ دندان‌ و ضعيف‌ بودن‌ آن‌ در مقابل‌ اسيد .

2.    وجود پلاك‌ هاي‌ ميكروبي‌ : وقتي‌ از دندانها بخوبي‌ مراقبت‌ نشود ميكروبها با مواد موجود در بزاق‌دهان‌ لايه‌ نرم‌ - بيرنگ‌ و چسبنده‌اي‌ را تشكيل‌ مي‌دهند كه‌ برروي‌ دندانها مي‌چسبد اين‌ لايه‌ را پلاك‌ميكروبي‌ مي‌نامند .

3.    وجود مواد قندي‌ در دهان‌ .

4.    زمان‌ : طول‌ مدتي‌ كه‌ لازم‌ است‌ تا پوسيدگي‌ ايجاد گردد .

باكتريهاي‌ موجود در پلاك‌ از مواد قندي‌ غذاها تغذيه‌ مي‌كنند و در جريان‌ اين‌ كار اسيد توليد مي‌شود .اسيد توليدشده‌ ميناي‌ دندان‌ را كه‌ يك‌ ماده‌ آهكي‌ است‌ حل‌ مي‌كند و پوسيدگي‌ ايجاد مي‌گردد .

  پلاك‌ ميكروبي‌ + مواد قندي‌ -->  اسيد -->  پوسيدگي‌

پوسيدگي‌ دنداني‌ تقريبأ به‌ اندازه‌ سرماخوردگي‌ شايع‌ مي‌باشد بنابر اين‌ براي‌ جلوگيري‌ از پوسيدگي‌ بايد :

- استفاده‌ از مسواك‌ و خميردندان‌ حاوي‌ فلورايد

-    استفاده‌  از نخ‌ دندان‌

-   حذف‌ يا كنترل‌ مواد قندي‌

- افزايش‌ مقاومت‌ دندان‌ با استفاده‌ از نفوذ فلورايد به‌ داخل‌ ساختمان‌ دندان‌

بزاق‌ يا آب‌ دهان‌ ، تا حدود زيادي‌ مانع‌ از پوسيدگي‌ دندانها مي‌گردد . چون‌ در حين‌ خواب‌ ، تراوش‌ بزاق‌ بمقدار زياد كاهش‌ مي‌يابد لذا تاثير حفاظتي‌ آن‌ براي‌ دندانها به‌ حداقل‌ مي‌رسد. اگر روزانه‌ 2 بار مسواك‌ بزنيم‌ و سپس‌ با نخ‌ دندان‌ فواصل‌ بين‌ دنداني‌ را تميز كنيم‌ در پيشگيري‌ ازپوسيدگي‌ دندانها تاثير بسيار زيادي‌ خواهد داشت‌ . خمير دندان‌ فلورايددار ميزان‌ پوسيدگي‌ دندانها را به‌ مقدار 15 الي‌ 30 درصد كاهش‌ مي‌دهد . استفاده‌ از نمك‌ خشك‌ ، جوش‌ شيرين‌ و ساير پودرها براي‌ مسواك‌ كردن‌ صحيح‌ نيست‌ و باعث‌ ساييدگي ‌مينا و خراشيدن‌ لثه‌ مي‌شود . درصورتي‌ كه‌ موهاي‌ مسواك‌ خم‌ شده‌باشد ، مسواك‌ توانايي‌ تميزكردن‌ سطوح‌ دنداني‌ را ندارد و به‌ لثه ‌آسيب‌ مي‌رساند .

توجه‌ داشته‌ باشيد كه‌ هيچ‌ وقت‌ مسواك‌ خيس‌ را در جعبه‌ سر بسته‌ نگذاريد چون‌ مرطوب‌ ماندن‌ مسواك ‌باعث‌ رشد ميكروبها در آن‌ مي‌شود .

مناسب‌ ترين‌ روش‌ جهت‌ پاك‌ كردن‌ سطوح‌ بين‌ دنداني‌ استفاده‌ از نخ‌ دندان‌ مي‌باشد . تاثير نخ‌ دندان‌ براي ‌تميزكردن‌ دندانها و پيشگيري‌ از پوسيدگي‌ دندانها از اهميت‌ زيادي‌ برخوردار بوده‌ و مكمل‌ مسواك‌است‌ . وقتي‌ فاصله‌ دو دندان‌ خيلي‌ كم‌ است‌ مسواك‌ قدرت‌ تفوذ به‌ آن‌ را ندارد در اين‌ موارد نخ‌ دندان‌با عبور از بين‌ دندانها ذرات‌ ريز غذايي‌ بين‌ آنها را خارج‌ كرده‌ و فاصله‌ بين‌ دنداني‌ را تميز مي‌كند بنابر اين‌ استفاده‌ روزمره‌ از نخ‌ دندان‌ در حفظ سلامتي‌ دندانها تاثير زيادي‌ دارد .

هر دندان‌ پوسيده‌ يك‌ يا چند مورد از علامتهاي‌ زير را دارد :

- تغيير رنگ‌ ميناي‌ دندان‌ (در محل‌ پوسيدگي‌ مينا قهوه‌اي‌ يا سياه‌ رنگ‌ مي‌شود)

- سوراخ‌ شدن‌ دندان‌ در محل‌ پوسيدگي‌

- حساس‌ بودن‌ يا درد گرفتن‌ دندان‌ در موقع‌ خوردن‌ غذاهاي‌ سرد ، گرم‌ ، ترش‌ يا شيرين‌

- حساس‌ بودن‌ يا درد گرفتن‌ دندان‌ وقتي‌ كه‌ دندانها را روي‌ هم‌ فشار مي‌دهيم‌

- بوي‌ بد دهان‌

اگر احساس‌ مي‌كنيد در دوران‌ بارداري‌ پوسيدگي‌ دندانها بيشتر شده‌ است‌ به‌ دليل‌ اين‌ مي‌باشد كه‌ مشغله ‌شما در اين‌ دوران‌ زياد است‌ و از پرداختن‌ به‌ بهداشت‌ دهان‌ و دندانتان‌ غافل‌ شده‌ايد و يا اينكه‌ غذاهاي ‌قندي‌ را به‌ دفعات‌ مصرف‌ مي‌كنيد. ضمنأ تغييرات‌ هورموني‌ در اين‌ دوران‌ پوسيدگي‌ را افزايش‌ مي‌دهد .خانمهاي‌ باردار اگر نياز به‌ درمان‌ دندانپزشكي‌ داشته‌ باشند بهتر است‌ در طول‌ ماه‌ چهارم‌ تا ششم‌ حاملگي‌انجام‌ شود.

+ نوشته شده در  25 Oct 2010ساعت 21:23  توسط سید احمد حسینی | 

وقتي‌ كودك‌ مي‌خواهد دندان‌ دربياورد ، لثه‌ متورم‌ و دردناك‌ مي‌شود . ممكن‌ است‌ از دهان‌ كودك‌مرتبأ به‌ مقدار زياد آب‌ بريزد و كودك‌ بي‌قرار و ناآرام‌ باشد . ماليدن‌ لثه‌ كودك‌ با انگشت‌ تميز دست‌ يابا يك‌ قاشق‌ سرد كوچك‌ او را تسكين‌ مي‌دهد . دندانهاي‌ شيري‌ معمولا از 6 ماهگي‌ شروع‌ به‌ در آمدن ‌مي‌كنند .

همزمان‌ با رويش‌ اولين‌ دندان‌ شيري‌ بايد دندانهاي‌ كودك‌ را با استفاده‌ از گاز و يا پارچه‌ مرطوب‌ كه‌ به‌دور انگشت‌ پيچانده‌ايم‌ ، تميز كنيم‌ . از سن‌ 2/5 سالگي‌ كه‌ تقريبأ همه‌ دندانهاي‌ كودك‌ رويش‌پيداكرده‌است‌ بايد مسواك‌ كردن‌ توسط والدين‌ آغاز گردد .

اگر كودك‌ در هنگام‌ خواب‌ با شيشه‌ ، شير بخورد احتمال‌ ابتلا به‌ سندرم‌ شير وجود دارد . در اثر اين‌بيماري‌ دندانهاي‌ قدامي‌ ( جلو ) كودك‌ دچار پوسيدگي‌ زودرس‌ مي‌شود و كودك‌ شما زودتر از سن‌مقرر دندانهايش‌ را از دست‌ خواهد داد .

آهن‌ عنصري‌ ارزشمند براي‌ بدن‌ است‌ و مهمترين‌ مورد مصرف‌ آن‌ در بدن‌ ، خونسازي‌ است‌ . ميزان‌ آهن ‌موجود در شير مادر   كم‌ است‌ و به‌ همين‌ علت‌ مصرف‌ قطره‌ آهن‌ در شيرخواراني‌ كه‌ از شير مادر تغذيه‌مي‌كنند توصيه‌ شده‌است‌ . بايد دانست‌ كه اين‌ قطره‌ مفيد ممكن‌است‌ در صورت‌ بي‌توجهي‌ باعث‌ ايجاد مشكلاتي‌ در دندان‌ كودك‌ شود . آهن‌ با ميناي‌ دندان‌ تركيب‌ شده‌ و‌ آن‌ را سياه‌ مي‌كند و مقاومت‌ طبيعي ‌آن‌ را از بين‌ مي‌برد . بنابر اين‌ بايد پس‌ از دندان‌ در آوردن‌ كودك‌ ، قطره‌ آهن‌ را روي‌ دندانها نريزيم‌ و بلافاصله‌ پس‌ از خوردن‌ قطره‌ به‌ كودك‌ آب‌ بخورانيم‌ تا آهن‌ با دندانهاي‌ كودك‌ تماس‌ پيدا نكند.

اگر دندان‌ شيري‌ كودكي‌ بيش‌ از موقع‌ از دست‌ برود فورأ بايد با دندانپزشك‌ تماس‌ گرفت‌ زيراممكن‌است‌ دندانهاي‌ ديگر در طول‌ زمان‌ به‌ سمت‌ فضاي‌ خالي‌ دندان‌ از دست‌ رفته‌ حركت‌ كنند و درنتيجه‌ دندان‌ دايمي‌ در جاي‌ غيرطبيعي‌ رشد كند و نظم‌ دندانها را برهم‌ بريزد .

تاج‌ دندان‌ هاي‌ شيري‌ در زماني‌ ساخته‌ و تشكيل‌ مي‌شوند كه‌ انسان‌ هنوز در مرحله‌ جنيني‌ و داخل‌ رحم‌ مادر مي‌باشد . موادي‌ كه‌ مادر در دوران‌ حاملگي‌ از آنها تغذيه‌ مي‌كند ، تاثير زيادي‌ در چگونگي‌ وقوت‌ و ضعف‌ دندانهاي‌ فرزند او خواهند داشت‌ . مهمترين‌ موادي‌ كه‌ براي‌ تقويت‌ و استحكام‌ دندان‌ هاي‌طفل‌ لازم‌ است‌ و بايد مادر باردار از آنها به‌ ميزان‌ لازم‌ استفاده‌ نمايد عبارتند از : كلسيم‌ ، فسفر ، ويتامين‌  D، ويتامين‌ C و فلوئور

اولين‌ دندان‌ آسياي‌ بزرگ‌ دايمي‌ در سن‌ 6 سالگي‌ رويش‌ مي‌كند و دندان‌ 6 ناميده‌ مي‌شود . تعداد 28عدد از دندانهاي‌ دايمي‌ در سن‌ 6 تا 12 سالگي‌ مي‌رويند . دندانهاي‌ دايمي‌ براي‌ داشتن‌ تغذيه‌ سالم‌ ،تكلم‌ صحيح‌ ، حفظ زيبايي‌ چهره‌ بكار مي‌رود و همانند بقيه‌ اعضاي‌ بدن‌ براي‌ تمام‌ عمر پيش‌ بيني‌شده‌اند .

 

+ نوشته شده در  25 Oct 2010ساعت 21:15  توسط سید احمد حسینی |